Aktualności

Retinol – Król terapii przeciwzmarszczkowej

Dermatolodzy twierdzą, że skóra zaczyna się szybciej starzeć po 30. roku życia. Chociaż starzenie się jest nieodwracalnym procesem, niektórym z jego przyczyn i objawów można zapobiegać i przeciwdziałać. Na przykład, jeśli przestrzegamy zdrowej i zbilansowanej diety, kontrolujemy stres i godziny snu, możemy opóźnić proces starzenia. Co jeszcze możemy zrobić, aby opóźnić pojawianie się oznak starzenia na skórze? Możemy używać kremów z retinolem w codziennej pielęgnacji. Są one niezwykle skuteczne w zwalczaniu oznak starzenia się. To doskonałe rozwiązanie, jeśli chodzi o usuwanie głębokich zmarszczek powstających wraz z upływem czasu. Dermatolodzy od lat zalecają ten składnik aktywny jako sposób na ograniczenie pojawiania się zmarszczek.

Sektor kosmetyczny od wielu lat korzysta z retinolu przy produkcji kremów przeciwstarzeniowych,  mimo że jest to niestabilna cząsteczka, która łatwo rozkłada się w kontakcie ze światłem i powietrzem. Hiszpańskiej firmie Sesderma, której kosmetyki znajdują się na naszej półce już od wielu lat, udało się zamknąć cząsteczki retinolu w liposomach, co gwarantuje jego stabilność, a przy tym zapewnia dobrą tolerancję przez skórę. Proces ten był możliwy dzięki zastosowaniu nanotechnologii.

Kapsułkowanie w liposomach chroni i izoluje retinol, zmniejszając ryzyko jego kontaktu z powietrzem lub innymi substancjami obecnymi w kremie, które mogłyby wpłynąć na jego działanie. Niewielki rozmiar liposomów pozwala na przenikanie w głąb skóry, dzięki czemu można uniknąć powierzchownych skutków ubocznych.

Zalety kremów z retinolem:

  • Zwiększają proliferację keratynocytów i fibroblastów –
    nadają skórze młody i zdrowy wygląd.
  • Stymulują syntezę kolagenu – retinol to składnik aktywny zdolny do usuwania bardzo głębokich zmarszczek.
  • Blokują powstawanie metaloproteinaz, enzymów niszczących kolagen – zapewniają jędrność skóry.
  • Przyspieszają proces podziałów komórkowych – dzięki regulowaniu złuszczania, wyrównują koloryt skóry i zmniejszają przebarwienia.

W celu opóźnienia procesów starzenia się skóry, oprócz stosowania odpowiedniej pielęgnacji bardzo ważne jest regularne korzystanie z profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym. W Naszym Gabinecie posiadamy szeroką gamę zabiegów na bazie retinolu.

Jednym z najczęściej wybieranych zabiegów przez Nasze klientki jest Orange Peel.
Jest to peeling na bazie kwasu ferulowego, którego głównym elementem jest nowa forma witaminy A – RETINALDEHYD.

Stosowany miejscowo retinaldehyd działa o wiele mniej drażniąco w porównaniu do kwasu retinowego, który wprawdzie jest najskuteczniejszą formą witaminy A, ale ze względów bezpieczeństwa nie może być szeroko stosowany w kosmetykach. Dobra tolerancja retinaldehydu nie prowadzi do przerwania terapii nawet przy długim stosowaniu.


Według dr. Gabriela Serrano – twórcy marki Sesderma i Mediderma, zastosowanie retinaldehydu w formie liposomowej zwiększa nawet 10-krotnie siłę penetracji przez skórę. Właśnie wykorzystanie nanotechnologii w przypadku retinoidów jest szczególnie ważne.

Po pierwsze mamy możliwość zastosowania mniejszych stężeń, czyli minimalizujemy tym samym ryzyko działań niepożądanych, a po drugie zapewniamy głęboką penetrację i efekty lepsze niż przy substancji nieliposomowanej, ale w większym stężeniu.